هدر

028-33454696

اسلاید شو
  • <p>عنوان 2</p>
  • <p>عنوان 1</p>

آخرین مقالات

2018/01/16

گاز و کاربردهای آن در صنایع مختلف

گاز-و-کاربردهای-آن-در-صنایع-مختلف

 

هوای فشرده

 

صنایع شیمیایی:

هوا به عنوان منبع اکسیژن برای سنتز بسیاری از ترکیبات آلی مانند آکریلو نیتریل و اکریلیک اسید از پروپیلن استفاده می شود. این دو ترکیب برای تولید پلاستیک استفاده می شود.

مراقبت های پزشکی:

دارویی: هوا فشرده برای تامین هوا برای هوارسانی به بیماران استفاده می شود.

آزمایشگاه ها و مراکز تحقیقاتی:

هوای فشرده خالص برای کالیبراسیون و راه اندازی تجهیزات نظارت بر انتشار مواد زیست محیطی، دستگاه نظارت بر بهداشت صنعتی و ردیابی تجزیه و تحلیل ناخالصی ها استفاده می شود. این به عنوان یک گاز بالانس برای بسیاری از مخلوط کالیبراسیون استفاده می شود. هوا نیز به عنوان اکسید کننده احتراق برای آشکارسازهای یونیزاسیون شعله کروماتوگرافی گاز و اسپکترومتر جذب اتمی استفاده می شود.

فلز:

هوای فشرده داغ به درون کوره های ذوب آهن برای تولید مایع فلزی از اکسید آهن دمیده می شود.

نفت و گاز:

هوا به عنوان ترکیب اکسید کننده در فرایند کلاوس برای تبدیل گوگرد به دی اکسید گوگرد استفاده می شود. هوا فشرده به طور گسترده ای به عنوان انرژی برای تجهیزات و ابزارهای مختلف مورد استفاده قرار می گیرد.

آرگون

 

هوانوردى:

آرگون در عملیات جوشکاری و عملیات حرارتی و همچنین فضای حفاظتی استفاده می شود.

خودرو:

آرگون بصورت خالص یا مخلوط برای جوشکاری، پلاسما و لیزر استفاده می شود. آرگون از جوش در برابر هوا محافظت می کند و همچنین انتشار گازهای فسیلی برای بیشتر فرآیندهای جوشکاری را کاهش می دهد. آرگون برای باد کردن کیسه های هوا استفاده می شود.

نوشیدنی ها:

برای جلوگیری از اکسیداسیون در طی تولید شراب از آرگون استفاده می شود.

ساخت فلز:

آرگون برای محافظت از فلز مایع در واکنش با ترکیبات موجود در هوا، مانند اکسیژن استفاده می شود.  همچنین در بسیاری از فرآیندهای جوشکاری به همان دلایل استفاده می شود.

مواد غذایی:

آرگون اجازه می دهد تا طول عمر مواد غذایی بنابر اتمسفر اصلاح شده گسترش یابد.

شیشه گری:

آرگون از خوردگی رشته های تنگستن در لامپ و در نتیجه سیاه شدن لامپ توسط اتمسفر جو جلوگیری می کند. آرگون برای افزایش کارایی عایق حرارتی پنجره های دو جداره استفاده می شود.

مراقبت های پزشکی:

تجهیزات پزشکی: آرگون مایع برای Cryoablation در جراحی استفاده می شود؛ یعنی بافت ها از طریق سرمای شدید از بین می روند. همچنین آرگون در انعقاد پلاسمای آرگون (APC) استفاده می شود، یک روش غربالگری پزشکی که عمدتا برای کنترل خونریزی استفاده می شود.

آزمایشگاه ها و مراکز تحقیقاتیک:

برای تجزیه و تحلیل و کنترل کیفیت در صنعت و بیمارستان از آرگون استفاده می شود. گاز پلاسما برای طیف سنج انتشار پلاسما، گاز جامع در طیف سنج جذب اتمی کوره گرافیت، گاز حامل در کروماتوگرافی گاز برای آشکارسازهای مختلف استفاده می شود در مخلوط با متان، آرگون در کنتور گایگر و در ردیاب اشعه ایکس فلوئورسانس به عنوان گاز خنک کننده استفاده می شود.

فلز:

آرگون برای اهداف تحریک و انسداد در تولید فولاد و در طول عملیات کربن زدایی آرگون (AOD) برای فولاد ضد زنگ مورد استفاده قرار می گیرد.

قطعات الکترونیکی:

آرگون برای حمل مولکول های واکنش پذیر به منطقه واکنش استفاده می شود، نیمه هادی ها را در برابر ناخالصی محافظت می کند، یک فضای بی هوازی را برای رشد بلورهای سیلیکون و ژرمانیم فراهم می کند. آرگون همچنین تحت شرایط یونیک برای فرایند های تف دادن، کاشت یون، انحلال و نقش اندازی در نیمه هادی یا تولید مواد با کارایی بالا عمل می کند. این باعث ایجاد یک حالت یونیایی در منطقه واکنش می شود. همچنین استفاده می شود تا یک مولکول را به یک نسبت مخلوط داده شود.

 

متان

 

مواد شیمیایی:

استفاده اصلی شیمیایی فعلی متان، تولید گاز سنتز (سینگاس)، H2 و CO از طریق اصلاح بخار متان (SMR) گاز طبیعی است. گاز سنتز سپس به متانول، اکسید آلکیل، آمونیاک و هیدروکربن تبدیل می شود. متیل هالوژن ها (مانند متیل کلرید)، HCN  و استیلن نیز از متان تولید می شوند.

انرژی های نو:

متان جزء اصلی گاز طبیعی، یک منبع انرژی اولیه است که به طور گسترده ای در بخش انرژی برای تولید گرما و یا برق استفاده می شود. گاز طبیعی به عنوان گاز طبیعی فشرده (CNG) یا گاز طبیعی مایع (LNG) بطور فزاینده ای به عنوان سوخت برای وسایل نقلیه برای کاهش انتشار گازهای گلخانه ای حمل و نقل و بهبود کیفیت هوا استفاده می شود.

مراقبت های پزشکی:

متان جزیی از یک مخلوط گازی است که برای آزمایش تشخیص عملکرد ریه استفاده می شود.

آزمایشگاه ها و مراکز تحقیقاتی:

متان در کالیبراسیون مخلوط گاز برای صنایع پتروشیمی، نظارت بر انتشارات محیط زیست، نظارت بر بهداشت صنعتی و ردیابی تحلیل کننده ناخالصی های استفاده می شود.

در مخلوط با آرگون، متان در شمارنده گایگر و در دستگاه سنجش اشعه ماوراء بنفش به عنوان گاز خنثی استفاده می شود. در مخلوط با سایر هیدروکربن ها، متان به عنوان نقطه مرجع در اندازه گیری های کالریمتری از هیدروکربن ها یا ذغال سنگ استفاده می شود.

فلز:

متان می تواند در کوره های بلند و کارخانجات کاهش مستقیم آهن (DRI) و همچنین عامل خنک کننده برای دهانه لوله استفاده شود.

قطعات الکترونیکی:

متان منبع کربن را برای پوسته سیلیکون فراهم می کند تا فاصله ی باند جذب نور را در فتوولتائیکهای پوسته نازک سیلیکونی تنظیم کند.

 

دی اکسید کربن

 

هوانوردى:

دی اکسید کربن به عنوان یک گاز محافظ برای جوشکاری قوس استفاده می شود. برف دی اکسید کربن برای حذف ذرات و پسماندهای آلی از فلزات، پلیمرها، سرامیک و شیشه ها استفاده می شود. مخلوط کالیبراسیون دی اکسید کربن و نیتروژن برای کالیبراسیون تجهیزات اندازه گیری مورد استفاده برای آزمون انتشار موتورها استفاده می شود.

خودروهاى موتورى:

دی اکسید کربن به عنوان یک گاز محافظ برای جوشکاری قوس استفاده می شود. برف دی اکسید کربن برای حذف ذرات و پسماندهای آلی از فلزات، پلیمرها، سرامیک و شیشه ها استفاده می شود. مخلوط کالیبراسیون دی اکسید کربن و نیتروژن برای کالیبراسیون تجهیزات اندازه گیری مورد استفاده برای آزمون انتشار موتورها استفاده می شود.

نوشیدنی ها:

دی اکسید کربن برای گازدار کردن نوشیدنی ها مانند نوشابه، آب معدنی یا آبجو و همچنین رسیده شدن شراب استفاده می شود. یخ خشک برای کنترل دما در طول توزیع استفاده می شود. دی اکسید کربن فوق بحرانی برای استخراج کافئین از قهوه استفاده می شود.

مواد شیمیایی:

دی اکسید کربن به عنوان یک ماده خام در فرآیند شیمیایی مانند سنتز اوره یا متیونین استفاده می شود. دی اکسید کربن برای کنترل دمای رآکتور در شیمی کاربرد دارد.  CO2نیز برای خنثی کردن پسابهای قلیایی استفاده می شود. دی اکسید کربن تحت شرایط فوق بحرانی برای تمیز کردن یا دفع پلیمر، الیاف حیوانی یا گیاهی مورد استفاده قرار می گیرد.

قطعات الکترونیکی:

دی اکسید کربن به عنوان یک محیط خنک کننده برای آزمایش دستگاه های الکترونیکی استفاده می شود.

مدیریت زباله و آب:

دی اکسید کربن در بسیاری از صنایع به کار می رود تا PH خروجی های مایع، به ویژه به عنوان یک جایگزین عالی برای اسید سولفوریک برای کنترل تعادل PH استفاده شود. دی اکسید کربن در تصفیه آب برای کنترل PH فاضلاب، استخرهای شنا و غیره استفاده می شود.

مواد غذایی:

صنایع غذایی دی اکسید کربن را برای برنامه های کاربردی جهت پردازش مواد غذایی از قبیل سردسازی و انجماد، بسته بندی محیط اصلاح شده و کنترل دما برای محصولات جهت ذخیره سازی و حمل و نقل استفاده می گردد. دی اکسید کربن با توجه به خواص قارچی و باکتری استاتیک باعث افزایش طول عمر بسیاری از محصولات غذایی می شود. مواد غذایی تحت بسته بندی اطلاح شده  (MAP) تهیه می شوند. دی اکسید کربن نیز در گلخانه ها برای افزایش رشد گیاهی و نباتی استفاده می شود.

مراقبت های پزشکی:

تجهیزات پزشکی: دی اکسید کربن برای لاپاروسکوپی (تشخیص بیماری در شکم)، کولونوسکوپی و سرما- پوست استفاده می شود. همچنین برای حفظ سلول های کشت سلولی در مقابل سرما مورد استفاده قرار می گیرد.

دارو: دی اکسید کربن برای جلوگیری از هیپوکاپنیا (کاهش دی اکسید کربن در خون) در طی تند دمی استفاده می شود.

آزمایشگاه ها و مراکز تحقیقاتی:

دی اکسید کربن فوق بحرانی به عنوان فاز متحرک در هر دو روش کروماتوگرافی و استخراج استفاده می شود.

فلز:

دی اکسید کربن برای حفاظت از محیط زیست مورد استفاده قرار می گیرد. CO2  برای مهار بخار قرمز در طول ضایعات قراضه و شارژ کربن، برای حذف نیتروژن در طول بهره برداری از EAF و برای متوقف کردن آن در متالورژی غیر آهنی استفاده می شود. دی اکسید کربن برای مهار دود در طول انتقال بارریز مات (تولید (Cu / Ni) یا شمش تولید (Zn / Pb) بکار گرفته می شود. مقدار کمی CO2 مایع می تواند در بازیافت آب از زهاب معدن اسید (AMD) استفاده شود. لیزر CO2  با مقادیر ویژه دی اکسید کربن تغذیه می شود.

داروسازی و بیوتکنولوژی:

دی اکسید کربن فوق بحرانی برای استخراج اجزای (روغن) از محصولات طبیعی استفاده می شود. برای کنترل فضای (خنثی سازی) فرآیندها مورد استفاده قرار می گیرد. دی اکسید کربن یک واکنش دهنده در سنتز شیمیایی است. همچنین برای حمل و نقل محصولات در دمای پایین (-78 °C/-108.4 °F/195.15K)  استفاده می شود.

 

استیلن :

 

متخصصین و صنعتگران:

استیلن برای عملیات های موضعی یا دستی مانند جوشکاری، لحیم کردن، برش، صاف کردن یا گرمایش استفاده می شود.

قطعات الکترونیکی:

استیلن به عنوان ماده متشکله برای پوشش سخت کربن آمورف در رسوب سازى با بخار شیمیایی پلاسما پیشرفته (PECVD) استفاده می شود. همچنین یک منبع کربن در برخی از پوسته های سیلیکون کاربو نیترید است.

شیشه:

استیلن برای نرم و لیز کردن قالب های مورد استفاده در فرآیند تولید بطری های شیشه ای استفاده می شود. لایه ای از دوده نرم بر روی قالب شیشه ای اعمال می شود، به طوری که پس از خنک کردن ،ماده شیشه ای می تواند از قالب به راحتی جدا شود.

مراقبت های پزشکی:

استیلن جزئی از یک مخلوط گازی است که برای آزمایش تشخیص عملکرد ریه استفاده می شود.

آزمایشگاه ها و مراکز تحقیقاتی:

استیلن به عنوان سوخت گازى در طیف نورسنجى جذب اتمی استفاده می شود.

 

اتیلن:

 

مواد شیمیایی:

بر حسب مقادیر تولید شده، اتیلن مهمترین ماده شیمیایی آلی است. اتیلن مواد اولیه در تولید مهمترین پلیمر پلی اتیلن است. همچنین به اکسید اتیلن تبدیل می شود، این پیش ماده اتیلن گلیکول، اتیل بنزن، استایرن و انواع پلی اتیلن، اتیلن دی کلراید و وینیل کلراید است.

مواد غذایی:

اتیلن برای تحریک و تنظیم رسیده شدن میوه های مختلف مانند گوجه فرنگی و موز استفاده می شود.

ساخت فلز:

اتیلن در برش اکسید استفاده می شود.

 

پروپان:

 

آزمایشگاه ها و مراکز تحقیقاتی:

پروپان در کالیبراسیون برای نظارت بر انتشار مواد زیست محیطی، نظارت بر بهداشت صنعتی و ردیابی تحلیل کننده ناخالصی، به ویژه برای اندازه گیری کل هیدروکربن ها  (THC) استفاده می شود.

ساخت فلز:

پروپان در برش اکسید استفاده می شود.

 

هیدروژن:

 

هوانوردى:

شرکت های هواپیمایی در حال حاضر در حال آزمایش و بررسی پتانسیل استفاده از هیدروژن برای جایگزینی واحدهای قدرت کمکى (APU) و استفاده از پیل های سوختی برای تولید نیروی برق برای کاربردهای غیر ضروری هواپیما هستند.

فضا:

هیدروژن مایع به عنوان راکت یا سوخت لانچر استفاده می شود. در ترکیب با اکسید کننده مانند اکسیژن مایع، هیدروژن مایع دارای بیشترین برانگیختگی یا کارآیی نسبت به مقدار سوخت مورد استفاده در هر نیروی محرکه راکت شناخته شده است.

وسیله موتورى:

هیدروژن نیز یک سوخت بدون کربن برای وسایل نقلیه الکتریکی است. یک مخزن هیدروژن بر روی یک وسیله نقلیه موتوری و پیل سوختی برای ذخیره هیدروژن و تولید برق برای وسیله نقلیه خودرویی مورد استفاده قرار می گیرد. صدها جرثقیل هیدرولیکی، اتومبیل ها و اتوبوس ها در حال حاضر در حین کار هستند. هیدروژن برای بهبود حرارتی فلزات در وسایل نقلیه استفاده می شود. همچنین در ترکیبات برای جوشکاری قوس و پلاسمای فولاد ضد زنگ به کار گرفته می شود.

مواد شیمیایی:

هیدروژن برای سنتز آمین ها (به عنوان مثال آنیلین) یا آلکان ها از الکین ها (به عنوان مثال سیکلو هاکسن) از طریق واکنش های هیدروژناسیون استفاده می شود. هیدروژن برای تولید متانول از گاز سنتز، مخلوطی از هیدروژن و منوکسید کربن استفاده می شود. این یک نقطه شروع مهم برای تولید محصولات با ارزش مانند دی متیل اتر (DME) و پروپیلن است که منابع مهم مواد شیمیایی صنعتی و محصولات پلاستیکی هستند.

قطعات الکترونیکی:

هیدروژن گاز حامل در فرایندهای نیمه هادی، به ویژه برای رسوب سیلیکون و رشد کریستال است. همچنین گاز رباینده در فضای لحیم کاری و همچنین برای خنثی کردن پوسته های های مس است.

هیدروژن اجازه می دهد تا اکسیژن و ناسازگاری های آن به طور کامل در محیط در فرایندهای درجه حرارت بالا از بین برده شوند، زمانی که به عنوان گاز تشکیل دهنده (هیدروژن رقیق شده در نیتروژن) استفاده می شود. هیدروژن باعث کاهش یک فضا می شود در حالیکه مولکول های واکنشی را مخلوط می کند.

مواد غذایی:

هیدروژن برای هیدروژناسیون آمین ها و اسیدهای چرب برای تولید چربی های جامد غذایی استفاده می شود.

شیشه:

هیدروژن مخلوط با نیتروژن باعث ایجاد فضای واکنشی در سرتاسر حمام قلع در فرآیند تولید شیشه می شود که از فعل و انفعال اکسیژن  با قلع جلوگیری می کند. هیدروژن در عملیات گرمایی (شعله اکسید هیدروژن) قبل از شکل گیری شیشه های توخالی و الیاف نوری استفاده می شود.

آزمایشگاه ها و مراکز تحقیقاتی:

هیدروژن یک گاز حامل در رنگ نگارى گاز و در برنامه های مختلف ابزار تحلیلی است. این به جابجایی مواد جهت تجزیه و تحلیل در طی روند کمک می کند.

فلز:

هیدروژن، مخلوط با گازهای بی اثر محافظ H2) رقیق شده در نیتروژن)، تمام اثرات اکسیژن را حذف می کند، که برای این رسانه و فرایندهای درجه حرارت بالا مضر می باشد. هیدروژن، مخلوط با نیتروژن، برای عملیات گرمایی فلز استفاده می شود. عملیات حرارتی یک سلسله عملیات گرمایش است که به فلزات – ورق، لوله ها، سیمها و یا قطعات – برای بهبود خواص مکانیکی آنها با تغییر ساختار یا ترکیب آنها کمک می کند. هیدروژن نیز در ترکیبات برای جوشکاری قوس یا پلاسمای فولاد ضد زنگ استفاده می شود.

نفت و گاز:

هیدروژن در پالایشگاه برای حذف گوگرد از فرآورده های نفتی (فرآیند سولفور زدایی) استفاده می شود، بنابراین در طی مصرف سوخت انتشار دی اکسید گوگرد را کاهش می دهد و از باران اسیدی جلوگیری می کند. هیدروژن در بسیاری از واحدهای دیگر در پالایشگاه ها استفاده می شود. برای شکستن هیدروکربن های زنجیره ای به هیدروکربن های سبک تر (فرآیند هیدروکراک)، برای تبدیل پارافین طبیعی به ایزو پارافین ها و بهبود خواص محصول (هیدیزیمریسیون) و حذف ترکیبات معطر از مخلوط، به ویژه به عنوان بخشی از فرآیند پالایش نفت (عطر زدایی)

سایر موارد:

پیل های سوخت هیدروژن را می توان به عنوان منبع تغذیه تمیز و مستقل برای سایت های خارج از شبکه مانند ایستگاه های مخابراتی و برق خانه های مسکونی استفاده کرد.

فوتونیک

هیدروژن در ساخت فیبر نوری به عنوان یک گاز خلوص بالا استفاده می شود.

آمونیاک:

 

هوانوردى:

آمونیاک برای عملیات حرارتی استفاده می شود.

خودروهاى موتورى:

آمونیاک برای عملیات حرارتی استفاده می شود.

نیمه هادی ها:

آمونیاک بخشی از رسوب نیترید سیلیکون را به وسیله رسوب گیری بخار شیمیایی (CVD) در نیمه هادی و مواد پیشرفته جذب می کند.

مدیریت زباله و آب:

آمونیاک در عملیات حرارتی استفاده می شود. آمونیاک،کلروفلوئوروکربن ها را به عنوان مایع سرد کننده جایگزین می کند.

آزمایشگاه ها و مراکز تحقیقاتی:

آمونیاک در اندازه گیری مخلوط گاز برای صنایع پتروشیمی، نظارت بر انتشارات محیطی، نظارت بر بهداشت صنعتی و طرح تحلیل کننده ناخالصی استفاده می شود.

ساخت فلز:

آمونیاک در عملیات حرارتی استفاده می شود.

نیتروژن :

 

هوانوردی:

نیتروژن برای عملیات حرارتی ، جوشکاری یا برش لیزر استفاده می شود. لاستیک پر شده با نیتروژن طول عمر بیشتری دارد.

خودروهاى موتورى:

نیتروژن برای عملیات حرارتی ، جوشکاری یا برش لیزر استفاده می شود. همچنین برای تولید قطعات خودرو با فرآیند قالب گیری تزریقی با گاز استفاده می شود. لاستیک پر شده با نیتروژن طول عمر بیشتری دارد.

مواد شیمیایی:

نیتروژن به طور مستقیم در فرآیند شیمیایی به عنوان گاز حامل، عامل مایع سازی یا برای کنترل دما و آماده سازی کاتالیزور استفاده می شود. همچنین در برنامه های مختلف در یک سایت پتروشیمی مشارکت می کند، برای پوشاندن، خشک کردن، تمیز کردن، تکان دادن و غیره.

قطعات الکترونیکی:

نیتروژن فضایی ساکن برای جلوگیری از اکسیداسیون در طول فرایند لحیم کاری با استفاده از فن آوری لحیم کاری یا جریان مجدد ایجاد می کند. نیتروژن به عنوان گاز حامل برای حفاظت از ناخالصی ها و اکسیداسیون در تولید نیمه هادی ها و جوش استفاده می شود. نیتروژن یک فضای ساکن سازگار با مراحل در حال انتظار در طول تولید تجهیزات و کانتینرهای ویفر را در طول حمل و نقل خود فراهم می کند. این اجازه می دهد تا رقیق سازی مشتقات معرف در هنگام تولید نیمه هادی ها رد شود تا آستانه امنیت بدست آید. نیتروژن برای خنک کردن ویفر ها بدون آلودگی پس از یک دوره پردازش استفاده می شود.

مواد غذایی:

نیتروژن برای سرد کردن، منجمد کردن یا کنترل دما محصولات غذایی استفاده می شود. این اجازه می دهد تا دما در طول حمل و نقل و توزیع با تزریق نیتروژن مایع غیر مستقیم کنترل شود. نیتروژن برای محافظت از غذاهای بسته بندی شده با اتمسفر اصلاح شده (MAP) برای به حداقل رساندن اکسیداسیون، رشد میکرو ارگانیسم یا فروپاشی بسته بندی مورد استفاده قرار می گیرد.

شیشه:

در ترکیب با هیدروژن، نیتروژن باعث ایجاد فضای تقلیل دهنده در سرتاسر حمام قلع در فرایند تولید شیشه می شود.

مراقبت های پزشکی:

تجهیزات پزشکی: نیتروژن برای سرما-پوست و سرما-محافظت استفاده می شود. همچنین یک جزء از مخلوط گازهای استنشاقی برای آزمایش عملکرد ریه است.

آزمایشگاه ها و مراکز تحقیقاتی:

نیتروژن یک گاز حامل در کروماتوگرافی گازی برای تجزیه و تحلیل های مختلف صنعتی و کنترل کیفیت است. همچنین یک گاز بالانس جهت اندازه گیری مخلوط گاز برای سیستم های نظارت بر محیط زیست و مخلوط گاز بهداشت صنعتی است. نیتروژن برای تجزیه و تحلیل، خشک کردن یا و تحلیل کننده روکش یا رآکتورهای شیمیایی (تحت حالت گاز یا حالت مایع در دمای پایین) استفاده می شود.

ساخت فلز:

نیتروژن برای عملیات حرارتی و برش لیزر استفاده می شود.

فلز:

نیتروژن در بسیاری از کاربردها برای بی اثر کردن و به هم زدن استفاده می شود.

نفت و گاز:

برای مخازن ذخیره سازی و خط لوله، نیتروژن محصولات و امکانات (پوشاندن و بی کنش کردن) را محافظت می کند. همچنین در عملیات تعمیر چاه تحت فشار، پاک سازی خط لوله، تمیز کردن و آزمون نشت استفاده می شود. برای حفاری نامتوازن، نیتروژن برای بالا آوردن گاز، تزریق مایع یا شکافتن استفاده می شود.

سایر موارد:

نیتروژن در عملیات حرارتی فلزات مختلف استفاده می شود. این جزئی از مخلوط مورد استفاده در لیزر دی اکسید کربن است. همچنین برای حمل پنوماتیک مواد قابل اشتعال پودر شده (زغال چوب) استفاده می شود.

داروسازی و بیوتکنولوژی:

نیتروژن برای خنثی کردن، سرما-سنگ زنی، منجمد کردن، خشک کردن، انتقال فاز مایع محصولات یا واسطه های سنتز استفاده می شود. همچنین برای سرما- چگالش گازهای زائد و ذخیره سازی دمای پایین مورد استفاده قرار می گیرد.

 

اکسیژن:

 

هوانوردی:

اکسیژن برای ماسک های اکسیژن، در هوا نوردی برای هواپیماهای نظامی و غیر نظامی استفاده می شود.

خودروهاى موتورى:

اکسیژن برای برش لیزر و برش اکسیژن استفاده می شود.

مواد شیمیایی:

اکسیژن باعث بهبود عملکرد بسیاری از فرآیندهای پتروشیمی میشود. واکنشهای اکسیداسیون شیمیایی مانند تولید اتیلن اکسید، اکسید پروپیلن و غیره؛ عدم در تنگنا بودن فرآیندهای مبتنی بر هوا؛ تولید گاز سنتز (دی هیدروژن / مونوکسید کربن).

قطعات الکترونیکی:

اکسیژن برای اکسیداسیون مواد از قبیل سیلیکون به دی اکسید سیلیکون استفاده می شود. اکسیژن اجازه می دهد تا رسوب بخار شیمیایی اکسید (CVD) به دست آید.

مدیریت زباله و آب:

اکسیژن باعث بهبود تصفیه فاضلاب (لجن، بو، انرژی و غیره) می شود. همچنین تصفیه پساب را بهبود می بخشد و میزان انتشار گازهای سوزاننده خاکستر را کاهش می دهد. در تولید اوزون نیز برای اکسیداسیون یا تمیز کردن استفاده می شود.

مواد غذایی:

اکسیژن برای اکسیژن دار کردن مخازن پرورش ماهی مورد استفاده قرار می گیرد. رنگ گوشت قرمز تازه را با بسته بندی اتمسفر اصلاح شده(MAP)  حفظ می کند. اکسیژن مانع از شرایط بی هوازی ماهی های تازه و غذاهای دریایی با بسته بندی اتمسفر اصلاح شده (MAP) می شود.

شیشه:

اکسیژن انتشار اکسیدهای نیتروژن را از طریق فرآیندهای احتراق اکسیژن محدود می کند.

مراقبت های پزشکی:

دارو: اکسیژن برای اصلاح بیماری های کم اکسیژنی (اکسیژن سازی بافت ضعیف) استفاده می شود.

آزمایشگاه ها و مراکز تحقیقاتی:

اکسیژن در درجه بندی مخلوط گاز برای صنایع پتروشیمی، نظارت بر انتشار محیط زیست، نظارت بر بهداشت صنعتی و ردیابی آنالیز ناخالصی استفاده می شود. همچنین برای اندازه گیری خواص کالریمتری هیدروکربن یا ذغال سنگ و واکنش های اکسیداسیون استفاده می شود.

فلز:

اکسیژن در کوره بلند، اکسیژن  اصلی کوره ، کوره قوسی الکتریکی در ساخت آهن و فولاد استفاده می شود. همچنین در ذوب و تبدیل در صنعت غیر آهنی استفاده می شود.

ساخت فلز:

اکسیژن فرایندهای تولید آهن، فولاد و مواد غیر آهنی را بهبود می بخشد. کربن زدایی فلزات داغ، غنی سازی هوا کوره بلند، تولید اولیه، ذوب ثانویه، و غیره. همچنین برای برش لیزر و برش اکسیژن استفاده می شود.

نفت و گاز:

اکسیژن بازسازی هوای واحدهای کاتالیزوری کراکینگ سیال (FCC) و واحد حذف سولفور (SRU) در پالایشگاه را تقویت می کند.

سایر موارد:

اکسیژن در عملیات رنگ زدایی مشارکت می کند تا فرآیند سازگاری با محیط زیست ، بویژه در مرحله گسستگی بدست آید.

فضا

اکسیژن مایع به عنوان سوخت برای پرتاب موشک استفاده می شود.

داروسازی و بیوتکنولوژی:

اکسیژن برای سنتز شیمیایی بکار گرفته می شود. همچنین برای غنی سازی هوا در طول تخمیر و همچنین برای تصفیه فاضلاب استفاده می شود. اکسیژن نیز برای درز بندی آمپول های شیشه ای برای محصولات تکمیل شده استفاده می شود.

 

هلیوم:

 

خودروهاى موتورى:

هلیوم برای پف کردن کیسه های هوا ماشین استفاده می شود. همچنین برای جوشکاری لیزر و جوشکاری قوس استفاده می شود.

قطعات الکترونیکی:

هلیوم اجازه می دهد تا دما و یکنواختی در طی فرایند پختن ایجاد گردد. همچنین به عنوان گاز حامل برای بعضی از فرایندهای رسوبدهی بخار شیمیایی با استفاده از پیش ماده های مایع استفاده می شود.

مراقبت های پزشکی:

دارو: هلیوم برای کمک به جریان اکسیژن در صورت انسداد تنفسی استفاده می شود. این جزئی از مخلوط گازهای استنشاقی مانند آزمون عملکرد ریه است.

تجهیزات پزشکی: هلیوم در طی مراحل سرما- قطع عضو استفاده می شود.

آزمایشگاه ها و مراکز تحقیقاتی:

هلیوم شایع ترین گاز حامل در کروماتوگرافی گاز است. همچنین به عنوان مایع خنک کننده برای آهنربای  MRI،  NMR یا EPR در حالت مایع در دمای -452٫2 °F (269- درجه سانتیگراد، 4٫15 کلوین) استفاده می شود.

فلز:

هلیم در بعضی از آزمایشگاه ها و برنامه های تشخیص نشت استفاده می شود.

ساخت فلز:

هلیوم در جوشکاری لیزر و جوشکاری قوس استفاده می شود.

نفت و گاز:

هلیم در غواصی و کار بازرسی، تعمیر و نگهداری زیر دریایی عملیات دریایی نفت و گاز استفاده می شود.

داروسازی و بیوتکنولوژی:

هلیم برای آزمون نشت در تجهیزات پردازش استفاده می شود.

سایر موارد

هلیوم برای باد کردن بالن در جشن ها استفاده می شود. همچنین برای تشخیص نشتی استفاده می شود. اجازه می دهد تا مغناطیسهای ابررسانا سرد شود. در لیزرهای هلیوم- نئون و در مخلوط برای لیزر دی اکسید کربن استفاده می شود. هلیوم اجازه می دهد تا هوا از فرآیندهای تولید (گاز روکش) حذف گردد. همچنین برای انتقال حرارت در برخی از فرایندها استفاده می شود.

زنون

 

قطعات الکترونیکی:

زنون در تولید صفحه نمایش پلاسما برای صفحه نمایش مسطح تلویزیون استفاده می شود. زنون همراه با گازهای واکنش پذیر، خواص نقش اندازی مواد را افزایش می دهد.

خودرو سازی:

برای پر کردن هالوژن چراغ های جلو خودرو از زنون استفاده می شود.

آزمایشگاه ها و مراکز تحقیقاتی:

زنون در تحقیقات فیزیکی ذرات انرژی بالا استفاده می شود.

فضا:

از ظرفیت پرتابی بالای زنون برای استقرار ماهواره ها با موتورهای یونی استفاده می شود.

مراقبت های پزشکی:

دارو: زنون به عنوان عامل بیهوشی عمومی برای بزرگسالان استفاده می شود.

فوتونیک:

 زنون روشنایی و عمر لامپ را افزایش می دهد. زنون برای پر کردن لامپهای رشته ای (اتومبیل و هواپیما) و لامپ های فلش عکاسی استفاده می شود. همچنین برای تولید منابع نور با شدت بالا در محدوده ماورای بنفش استفاده می شود. زنون برای تولید طول موج های مختلف به عنوان یک عامل شرایط عملیاتی برای هالوژن ها در لیزرهای  “اکسمر “استفاده می شود.

کریپتون:

 

شیشه:

کریپتون کارایی عایق بندی صدا و حرارتی پنجره های دو جداره را افزایش می دهد.

فوتونیک:

کریپتون برای تولید لامپ های قوی با طول عمر بالا استفاده می شود. همچنین برای پر کردن هالوژن چراغهای جلو خودرو استفاده می شود.

قطعات الکترونیکی:

کریپتون طول موج های مختلف را به عنوان یک عامل از شرایط عملیاتی برای هالوژن ها در لیزرهای “اکسایمر” تولید می کند.

نئون:

آزمایشگاه ها و مراکز تحقیقاتی:

نئون در تحقیق در مورد ذرات یونیزه استفاده می شود. این برای خنک کردن حسگرهای مادون قرمز فوق حساس استفاده می شود. نئون همچنین برای تشخیص ذرات یونیزه شده در محفظه های حباب استفاده می شود.

فوتونیک:

نئون برای تولید علائم تبلیغاتی “نئون” (مخلوط با آرگون) استفاده می شود. این دستگاه برای پر کردن قوس، فلورسنت، بخار سدیم و لامپ های چرخش‌نما، و یا لوله های اشعه ایکس مانند تیراترون ها (مخلوط با آرگون) استفاده می شود. نئون نیز در لیزرهای هلیوم- نئون و به عنوان گاز بافر در لیزرهای بخار فلزی استفاده می شود.

قطعات الکترونیکی:

نئون طول موج های مختلف را به عنوان یک عامل از شرایط عملیاتی برای هالوژن ها در لیزرهای “اکسایمر” تولید می کند.

 

مونوکسید کربن:

 

مواد شیمیایی:

مونوکسید کربن در واکنش فسژن سازی برای تولید ایزوسیانات (به عنوان مثال  MDI، ( TDI و پلی کربنات استفاده می شود. این نیز در واکنش کربناتیو برای تولید اسید استیک به عنوان مثال استفاده می شود.

مواد غذایی:

مونوکسید کربن رنگ محصولات گوشت قرمز تازه را با بسته بندی فضای اصلاح شده (MAP)  حفظ می کند.

آزمایشگاه ها و مراکز تحقیقاتی:

مونوکسید کربن در درجه بندی مخلوط گاز برای صنعت پتروشیمی، نظارت بر انتشار زیست محیطی، نظارت بر بهداشت صنعتی و ردیابی تجزیه و تحلیل کننده ناخالصی ها استفاده می شود.

داروسازی و بیوتکنولوژی:

مونوکسید کربن در برخی از فرایندهای شیمیایی یک واکنش دهنده است.

قطعات الکترونیکی:

مونوکسید کربن یک منبع کربن برای پوسته سیلیکون است تا شکاف باند جذب نور را در فتوولتائیک قشر نازک سیلیکون تنظیم کند.

مراقبت های پزشکی:

مونوکسید کربن جزئی از مخلوط گاز است که برای آزمایش های تشخیص عملکرد ریه استفاده می شود.

 

اتان:

 

مواد شیمیایی:

اتان در تولید واسطه های سنتز آلی استفاده می شود، برای مثال اتیلن کلرید از اتان توسط فرآیند کلرزنی تولید می شود.

 

فلورین:

 

مواد شیمیایی:

هگزا فلوئورید اورانیوم بوسیله فلوئورینگ مستقیم اکسید اورانیوم یا اورانیم تترافلوئید با استفاده از فلورین تولید می شود. فلوراید سدیم از فلورین تولید می شود.

اکسید نیتروژن:

 

مواد غذایی:

اکسید نیتروژن به عنوان سوخت گازی برای بسته بندی آئروسول ها استفاده می شود.

آزمایشگاه ها و مراکز تحقیقاتی:

اکسید نیتروژن احتراق برای شعله در طیف نورسنجى جذب اتمی محسوب می گردد. این در درجه بندی مخلوط گاز برای صنایع پتروشیمی، نظارت بر انتشار محیط زیست، نظارت بر بهداشت صنعتی و ردیابی تجزیه و تحلیل کننده ناخالصی استفاده می شود.

سایر موارد:

اکسید نیتروژن یک احتراق برای موتور ماکت محسوب می گردد.

داروسازی و بیوتکنولوژی:

اکسید نیتروژن به عنوان سوخت گازی برای بسته بندی آئروسول ها استفاده می شود.

قطعات الکترونیکی:

در تولید نیمه هادی ها و صفحه نمایش، اکسید نیتروژن می تواند منبع اکسیژن برای رسوب بخار شیمیایی (CVD) سیلیکون اکسینیرید (خالص و ناخالص) و یا دی اکسید سیلیکون باشد.

<span style="font-size: 12